Tööstress kasvab üle pea, aga puhkusepäevad on ära kulutatud või vastupidi – need on tulevastele ettevõtmistele liigagi hästi ära pleneeritud. Kui tervisepäeva niisama ei anta, tuleb midagi ometigi ette võtta – „haigeks äämine” on üks võimalus.

Oleme kogunud vanadelt tööhuntidelt mõned vaba päeva ehk siis “jäin täna haigeks päeva” võtmise nipid. Muidugi oleks hea, kui ülemusega on nii head suhted, et ongi võimalik otse öelda, et stress on kasvanud üle pea ja sooviks näiteks kodutööpäevakest ning võimalust enese laadimiseks tööasju veidi kergemalt võtta. Aga kui head suhted puuduvad, siis tuleb olla lihtsalt kaval.

Niisiis, oled otsustanud haigeks jääda. Kindlasti tasuks võimaluse korral vältida esmaspäeva või reedet, sest see jätab kahtlustuse, et töötaja tahab pikka nädalavahetust.

Kui “haigeks jäämise” plaan on paigas, võib teha eeltöö juba eelmisel tööpäeval. Üks variant on lahkuda töölt heas meeleolus ning üldsegi mitte jätta muljet, et järgmisel päeval võiksid haigeks jääda. Teine variant on hakata juba eelmisel päeval tööl köhima, nuuskama. Võib kurta kolleegidele peavalu. Näiteks võiks olla vähem jutukam, keelduda kolleegidega lõunasöögile minekust ja üldse, kurta halvemat enesetunnet.

Kindlasti ei tasuks “haigeks jääda” siis, kui sul on tööl probleeme, mingid asjad vajavad kiiresti lahendamist või ees ootab ebameeldiva koosoleku päev. Koju jäämine ilma tõsise põhjuseta, jätaks ebaprofessionaalse ja ausalt öeldes kahtlase mulje.

Enne ülemusele teatamist tasub välja mõelda, mis haigus sind on tabanud. On see kõhuviirus, raskekujuline gastriit, võimatu migreen, külmetus või midagi muud. Seda siis juhuks, kui kahtlustaval ülemusel küsimusi tekib ja uurib näiteks sümptomite kohta. Võimalusel võib stsenaariumi näiteks sõbraga või lähedastega läbi mängida.

Kui ülemusele teed telefonikõne, tee seda võimalusel varahommikul, kui hääl on magamisest kähisev. See annab usaldust juurde. Häälele käheduse lisamiseks võid ka kümme minutit enne telefonikõnet patja karjuda – see annab häälele kähedust juurde. Võid küll niimoodi kurgule viga teha, aga tasub kaaluda, kas risk on seda väärt.

Kui ülemus küsimusi esitab, siis ära vasta liiga rutakalt ega aktiivselt. Ole kahtluste hajutamiseks pigem aeglane ja uimane.

Haigusele efekti lisamiseks kummardu näiteks tualetipoti kohale ja vajuta ühe käega kõhule. Niimoodi külad tõesti, et sinu seedimisega on tõesti midagi lahti ning pealegi omandab sellise toimimisega hääle nagu oleksid äsja oksendanud.

Ei pea vist eraldi välja tooma, et haiguspäeval on kodust väljaminek no-no. Ei mingeid jalutuskäike, shoppamisi või kohvikuid. Tasub välja logida ka sotsiaalmeediast. Igaks juhuks tasub oma “haigusest” mitte kolleegidele rääkida, sest tahtmatult võib iga asi välja imbuda.

 

Viimane nõuanne: kui tööle tagasi lähed, anna endast maksimum!