Himaalaja soolaga ei maitsestata üksnes toitu ega kasutada vannis, vaid sellest tahutakse välja ilusaid, mahedat valgust andvaid lampe. Peamiselt tulevad lambid Pakistanist ning tootjad lubavad, et selle rahustav valgus puhastab õhku ning leevendab depressiooni. Kuidas ja kas need lubadused üldse vett peavad?

Mis puutub lubadusse, et põlev soolalamp vabastab ruumis negatiivseid ioone, tekitades sellega heaolutunnet, siis teaduslikku kinnitust see leidnud ei ole. Ruumi ioniseerimise kasulikkus avastastati täiesti juhuslikult 1998. aastal läbi viidud teadustöös, mis käsitles hooajalist afektiivset häiret ja selle leevendamise võimalusi. Selgus, et kroonilist depressiooni ja aastaaegadest tulenevat masendust saab leevendada iooniteraapia abil. Uuringu kestel kasutati õhu ioniseerimiseks spetsiaalset seadeldist, kuid märgiti ära, et negatiivsete ioonide teke leiab aset ka mere läheduses ning neid tekib ka päikesekiirguse toimel.

Soolalambiga tehtud katset pole aga näidanud, et lamp suudaks negatiivseid ioone vabastada. Kui aga üldse mingigi ionisatsioon toimub, siis seda nii vähesel määral, et see pole mõõdetavgi. Niisiis pole tõestust, et soolalamp oleks efektiivne depressiooni ja masenduse leevendaja.

Ka pole soolalampidel õhku puhastavat ning allergiaid leevendavat toimet. Küll on aga oranžikat valgust lihtsalt rahustav vaadata ja ehkki sellel võib olla sama toime nagu küünlaleegi vaatamisel, lambi otsene mõju organismile sellega siiski piirdub.

Kui pimedas toas on kõhe magama jääda, siis lambi soe kuma laseb rahulikult unel tulla, ent samas valgustab tuba piisavalt, et kottpime ruum ei tekitaks hirmu.

Allikas: Healthline