Kui kodus juhtub olema puupliit või ahi, tahtmine proovida pesta pesu vanavanaemade moodi ning rohkelt aega, võib ise valmistada pesuainet, mille abil saab linased ja puuvillased esemed hästi puhtaks. 
Pesupesemisel on tuhaleelis üks parimaid vahendeid vee pehmendamiseks, sest ei riku pesu. Tuhaleelise valmistamiseks  võetakse ühe pange vee koht üks kilo  hästi läbipõlenud ja sõelutud kasepuutuhka.
Tuhale valatakse peale keev vesi, liigutatakse segamini ja lastakse üleöö seista. Seejärel kurnatakse settinud tuhakihi pealt vedelik ettevaatlikult läbi riide ja puhas tuhaleelis ongi käes.
Pesuvee pehmendamiseks lisatakse ühe pange vee kohta pool kuni kolmveerand klaasitäit tuhaleelist, olenevalt  sellest kui lubjarikas on pesuvesi. Selleks, et leelis mõjuks pesuveele pehmendavalt, tuleb leelist lisada pesuveele vähemalt veerand tundi enne pesemist. Eriti hea ja pehme pesuvee saab, kui keeta vett koos tuhaleelisega. Keemisel tekkiv vaht tuleb kõrvaldada.
Tuhaleelisega võib pesta linast, takust ning puuvillast pesu. Ei või pesta villast, sest villase kiud muutuvad leelises pestes hapraks.
Leelise valmistamiseks kasutatavat tuhka tuleb kindlasti säilitada kuivas ruumis. Niiskuses kaotab tuhk oma omadused.