Paljud meist teevad tööd raha pärast, aga kui palju me endalt küsime, kas see, mida teeme pakub ka rahuldust ja veidigi rõõmu? Kindlasti küsime alles siis, kui tahaks jalga juba töökoha lävepakule tõsta ja minekut teha. Aga võib-olla oled just tööd vahetanud ja tahad, et see oleks väärt kogemus pikaks ajaks? Allolev test aitab kindlasti esmase selguse majja tuua ja võib-olla juhtida ka tähelepanu punktidele, mis sind pikalt häirinud on, kuid mida sa pole osanud enda jaoks sõnadesse panna. 

Testi on avaldanud oma kodulehel karjäärinaine ja koolitaja Penelope Trunk. Test näeb välja nii, et iga jaatava vastuse eest saad punkte. “Ei” vastus punkte ei anna. Lõpus loe punktid lihtsalt kokku. Tulemused on toodud testi allosas.

Teekond tööle on lühike ja ettearvestatav – 1 punkt

Sinu teekond tööle ei ole väga pikk ning sa ei saa pidada seda ebameeldivaks. Seda, et sinust mitteolenevad põhjused, näiteks liiklusõnnetused või halb ilm, seda teekonda märkimisväärselt pikendaksid, üldiselt ei ole.

Tuled tööhulgaga toime, see on piisav. Saad oma aega planeerida – 1 punkt

Kas ja kui palju aega jääb sulle eraeluks?  Kas sul on oma tööhulga üle kontroll? Kas ja kuidas saad sa oma vaba aega planeerida? Need on olulised küsimused, sest ühel hetkel hakkab sind ajapuudus häirima, ja kui mitte sind, siis sinu pere või sõpru kindlasti. On hea, kui sa tead ette, millal on tööl raskem periood, et see üle elada ning seejärel saaksid võtta kergemalt ja näiteks varem lahkuda. Saad oma tegevusi planeerida ja ajakava ette arvestada.

Väljakutset pakkuvad ja selged eesmärgid – 1 punkt

Eesmärgid, mis ei  paku väljakutset, on igavad ja ei too rõõmu. Samas  väljakutseid pakkuv töö, mis on ilma selge eesmärgita on sama hull. Inimesed tahavad teada, kuidas neil läheb. Aga kui ei ole eesmärke, ei saa ka ülemuselt selget tagasisidet oma arengu kohta.

Läbipõlemine ei tulene töötatud ajast, vaid sellest, kas see, töö, mida teed, ka muudab midagi teiste inimeste jaoks, on sellel väärtus sinu jaoks. Näiteks on oht läbi põleda meditsiiniõdede, kui nad näevad, et nende tegevus patsiendile kergendust ei too. Ettevõtjad on aga õnnelikumad, sest neil on eesmärgid ja plaanid, mida täita ja kontrollitav tööhulk.

Sul on kollektiivis kaks sõpra  – 3 punkti 

Kui on sul töö juures kaks head sõpra, siis üldjuhul meeldib sulle sinu töö.  Sõprade abiga saad rasketest etappidestvõi tagasilöökidest kergemini üle ja sul on kedagi, kellega jaga mure- ja rõõmuhetki.

Tulemused: 

0-2 punkti – tõenäoliselt just mitte kõige parem töö

3 punkti – võimalik, et täitsa normaalne töökoht

4-6 punkti – võimalik, et töötad suurepärasel töökohal