Lood,  Meremaja

Üks tsaariaegne pulm Muhu saarel

Ühel heal päeval kirjutas minu tollal kahekümnendates eluaastates vanavanaema oma õele Bakuusse kirja, kus kirjeldas oma meheõe pulma Muhus, mis leidis aset 20. sajandi esimesel kümnendil.

Abiellujateks oli hilisem Soome piiskop Herman Aav ja Ljubov Bobkovski. Noored olid väga arumunud ja pulm ilus. Kestis pulmamöll kolm päeva järjestikku. Esimesel päeval saabusid varasemad külalised, kostitati heldelt ja mängiti ajaviiteks kaarte.

Ühest magamistoast oli tehtud söögituba, teise magamistuppa majutati eakamad külalised ja kolmandas magamistoas ööbisid noored. Need, kes majja ei mahtunud, pidid magama koolimajas. Kirjast ei selgu, kas pulmad peeti Rinsi kirikumajas või Herman Aava lapsepõlvekodus.

Teise päeva hommik algas mõnedel külalistel kaardimänguga, teised käinud niisama ühest nurgast teise. Kuna oli põhiline külaliste saabumise päev, siis oodati saabujaid pingsalt.

Pühapäeva õhtul kell 7 toimus Rinsi kirikus laulatus, mis oleks pidanud algama kell 6, aga otsustati siiski kõik külalised, ka hilinejad ära oodata. Kirik oli ehitud kaskede ja pärgedega, noorpaaril oli kuus pruutneitsit ja peiupoissi.

Peale laulatust noored tantsisid ja vanemad, mitte enam nii särtsakad külalised mängisid kaarte. Öösel kell 12 tants käis veel täie hooga, kell kaks öösel pakuti õhtusööki – keel hernestega, puljong pirukaga, vasikapraad lillkapsaga ja sült. Peale öist õhtusööki seadsid esimesed külalised ennast kodu poole.

Mis noorpaar kingituseks sai? Kaks niklist samovari, kaks leivataldrikut, kristallist võitoos metallist kaanega, kuus käterätikut, kuus hõbelusikat, teeserviis, pitslaudlina, lamp, kaks laudlina teelaua katmiseks.

Need, kellel kojuminekuga kiiret polnud, sättisid end puhkama alles kell neli hommikul. Hiline magamaminek tõi hilise ärkamise – kell üks päeval pakuti teed, misjärel toimus pildistamine. Pärast seda noored lõid jälle tantsu ja mängisid Kell üheksa õhtul joodi teed, suurem osa külalisi seadis end puhkama, osa jäid kaarte mängima. Järgmisel päeval mindi koju.

Foto: Scott Webb from Pixabay